BASKİ TARIMSAL SULAMA SEZONUNA HAZIRLANIYOR

BASKİ TARIMSAL SULAMA SEZONUNA HAZIRLANIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet AKIN, nüfusun 3'te 1'i kırsal mahallelerde yaşayan Balıkesir'de vatandaşların büyük çoğunluğunun geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlaması sebebiyle tarımsal sulamaya oldukça önem veriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet AKIN, nüfusun 3'te 1'i kırsal mahallelerde yaşayan Balıkesir'de vatandaşların büyük çoğunluğunun geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlaması sebebiyle tarımsal sulamaya oldukça önem veriyor. 71 bin 727 hektar alan ile 2 bin 764 kilometre tarımsal sulama kanalı ve kanaleti bulunan Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Balıkesir Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü (BASKİ) Başkan AKIN'ın talimatıyla sulama sezonu öncesinde her birinin bakım, onarım ve temizlik çalışmalarını büyük bir titizlikle gerçekleştiriyor.

                SULAMA KANALLARINDA DETAYLI TEMİZLİK

                Altıeylül, Karesi, Bigadiç, Sındırgı, Dursunbey, Kepsut, İvrind, Havran, Burhaniye, Manyas, Gönen, Bandırma, Erdek, Göme, Balya ve Susurluk ilçelerinde bulunan sulama tesislerine ait kanalların tamamında; makine ve insan gücüyle temizliklerini yapan BASKİ ekipleri, ayrıca sulama sahasındaki devrilen kanaletleri yerlerine yerleştirip, paletli kepçelerle ana kanalların içinde biriken tortuları temizledi. Yosun ve yabancı otlarla mücadele konusunda da işlemleri gerçekleştiren BASKİ ekipleri, bu ilçelerde bulunan kapalı sistem tesislerinin hat dolumlarını yaparak sistem arıza kontrollerini sağlıyor.

                TARIMSAL SULAMA BEYANNAMELERİ ALINIYOR

                Sulama sezonu hazırlıkları kapsamında, vatandaşlardan tarımsal sulama beyannamelerini almaya devam eden BASKİ, çiftçilerin kesintisiz ve temiz suya ulaşımını sağlamak amacıyla tüm çalışmalarını 16 ilçede tamamladı. Sezon hazırlıkları diğer ilçelerde de hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek.

                Tarımsal Sulama İşletmeciliği alanında Türkiye'de kurumlar arsında suya yön veren sürdürülebilir faaliyetlerde örnek olan BASKİ Genel Müdürlüğü, tarımsal üretimde verimlilik artışının en önemli unsurlarından su kaynaklarının geliştirilemsi, sulu tarım alanlarının etkin kullanımının sağlanması ve çiftçilerin ürünlerindeki verimini en iyi düzeyede alabilmesi için çalışmlarına aralıksız devam ediyor.   • Pazar 23.2 ° / 11 ° false
  • Pazartesi 24.8 ° / 11.7 ° Güneşli
  • Salı 25.3 ° / 9.8 ° Güneşli