SERKAN SARI: "ORMAN YANGINLARININ YARISI FAİLİ MEÇHUL"

SERKAN SARI:

Balıkesir Milletvekili Serkan SARI, orman yangınlarının yarısının faili meçhul olduğunu söyledi. CHP'li Serkan SARI; "Son on yılda çıkan orman yangınlarının yüzde 90'ı insan kaynaklıdır ve önlenebilir. Bunların yüzde 6'sı kasıtlı

Balıkesir Milletvekili Serkan SARI, orman yangınlarının yarısının faili meçhul olduğunu söyledi. CHP'li Serkan SARI; "Son on yılda çıkan orman yangınlarının yüzde 90'ı insan kaynaklıdır ve önlenebilir. Bunların yüzde 6'sı kasıtlı olarak çıkarılmış, yüzde 47'si faili meçhuldür," dedi.

                Balıkesir CHP Milletvekili Serkan SARI, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, AKP iktidarının orman yangınlarını önleyemediğini söyledi. İktidarın politikasının "önleme" değil "söndürme" üzerine olduğunu belirten CHP'li SARI, şunları söyledi:

                "Orman Katliamını Önlemek İktidarın Sorumluluğudur"

                "AKP iktidarı orman yangınlarını önleyemiyor, çünkü iktidarın orman yangınlarını önleme politikası yanlış; iktidarın politikası önleme değil söndürme üzerine. Ormanlarımız kasıttan, ihmalden, faili meçhullerden yanıp kül oluyor, ihmalleriniz yüzünden göz göre göre ülkemiz yanıyor, insanlarımız ölüyor, doğal yaşam yok oluyor farkında mısınız? Orman katliamını önlemek iktidarın sorumluluğudur. 2002'de 1471 orman yangını çıkarken 2023'te yaklaşık 2 kat artışla 2 bin 579 orman yangını olmuştur. Geçen yıl haziranda 84 orman yangını çıkarken bu yıl yaklaşık 5 kat artışla 399 yangın kayıtlara geçti, sadece Balıkesir'de bu ay içinde 11 yangın oldu.

                "Orman Yangınlarının Yüzde 90'ı İnsan Kaynaklıdır ve Önlenebilir"

                Son on yılda çıkan orman yangınlarının yüzde 90'ı insan kaynaklıdır ve önlenebilir. Bunların yüzde 6'sı kasıtlı olarak çıkarılmış, yüzde 47'si faili meçhuldür. Diyarbakır ve Mardin'de olduğu gibi denetlenemeyen enerji şirketleri yüzünden de yangınların yüzde 5'i enerji nakil hatlarından kaynaklanmaktadır. Muktedir bir iktidar olsanız, bu katliamları önlerdiniz. Gerçek ve önleyici politikalar ortaya koyun, bu katliamları durdurun."   • Perşembe 35 ° / 18.3 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
  • Cuma 32.7 ° / 18.4 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
  • Cumartesi 31.7 ° / 17.6 ° Güneşli